Back To CFSI
GOLDEN ELEPHANT FOR BEST FEATURE FILM, INTERNATIONAL

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST FEATURE FILM, INTERNATIONAL

Presented to: Javad Norouzebeygi
For: ‘Alafzar’ (Meadow)
Country: Iran

GOLDEN PLAQUE FOR THE SECOND BEST FEATURE FILM, INTERNATIONAL

GOLDEN PLAQUE FOR THE SECOND BEST FEATURE FILM, INTERNATIONAL

Presented to: Garri Bardin
For: ‘Gadkiy Utyonok’ (The Ugly Duckling)
Country: Russsian Federation

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST DIRECTOR, INTERNATIONAL

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST DIRECTOR, INTERNATIONAL

Presented to: Vibeke Muasya
For: ‘Kidnappet’ (Lost In Africa)
Country: Denmark/Kenya

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST SCREENPLAY, INTERNATIONAL

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST SCREENPLAY, INTERNATIONAL

Presented to: Bart Korthuis and Maarten Lebens
For: ‘De Sterkste Man Van Nederland’ (The Strongest Man in Holland)
Country: Netherlands

JURY SPECIAL MENTION

JURY SPECIAL MENTION

Presented to: Michel Ocelot
For: ‘Les Contes de la Nuit’ (Tales of the Night)
Country: France

INTERNATIONAL JURY SPECIAL MENTION

INTERNATIONAL JURY SPECIAL MENTION

Presented to: Li Qiankuan and Xiao Guiyun
For: ‘Xinghai’ (The Star and the Sea)
Country: People’s Republic of China

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST FEATURE FILM, INTERNATIONAL CHILDREN’S JURY

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST FEATURE FILM, INTERNATIONAL CHILDREN’S JURY

Presented to: Christian Becker & Lena Schomann
For: ‘Vorstadtkrokodile 2’ (The Crocodiles Strike Back)
Country: Germany

SPECIAL MENTION, INTERNATIONAL CHILDREN’S JURY

SPECIAL MENTION, INTERNATIONAL CHILDREN’S JURY

Presented to: Vibeke Muasya
For: ‘Kidnappet’ (Lost In Africa)
Country: Denmark/Kenya

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST SHORT FILM

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST SHORT FILM

Presented to: Halina Dyrschka
For: ‘Neuneinhalbs Abschied’ (Nineandahalf’s Goodbye)
Country: Germany

GOLDEN PLAQUE FOR THE SECOND BEST SHORT FILM

GOLDEN PLAQUE FOR THE SECOND BEST SHORT FILM

Presented to: Katja Roberts
For: ‘The Ball’
Country: United Kingdom

SHORTS JURY SPECIAL MENTION

SHORTS JURY SPECIAL MENTION

Presented to: Abdollah Ali-Morad
For: ‘Keshavrz Va Robat’ (The Farmer and the Robot)
Country: Iran

SHORTS JURY SPECIAL MENTION

SHORTS JURY SPECIAL MENTION

Presented to: Vikrant Pawar
For: ‘Ghadyalancha Dawakhana’ (The Watch Clinic)
Country: India

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST SHORT FILM, CHILDREN’S JURY

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST SHORT FILM, CHILDREN’S JURY

Presented to: Halina Dyrschka
For: ‘Neuneinhalbs Abschied’ (Nineandahalf’s Goodbye)
Country: Germany

SPECIAL MENTION, CHILDREN’S JURY SHORTS

SPECIAL MENTION, CHILDREN’S JURY SHORTS

Presented to: Alice Gomes
For: ‘Lapis-de-cor’ (Colored Pencils)
Country: Brazil

SPECIAL MENTION, CHILDREN’S JURY SHORTS

SPECIAL MENTION, CHILDREN’S JURY SHORTS

Presented to: Verena Fels
For: ‘Mobile’
Country: Germany

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST FEATURE FILM, INDIA

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST FEATURE FILM, INDIA

Presented to: Salman Khan and Ronnie Screwvala
For: ‘Chillar Party’
Country: India

GOLDEN PLAQUE FOR THE SECOND BEST FEATURE FILM, INDIA

GOLDEN PLAQUE FOR THE SECOND BEST FEATURE FILM, INDIA

Presented to: Vivek Oberoi, Chirag Shah, Mahaveer Jain & Anil Lad
For: ‘Dekh Indian Circus’ (Watch Indian Circus)
Country: India

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST DIRECTOR, INDIAN

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST DIRECTOR, INDIAN

Presented to: Umesh Kulkarni
For: ‘Vihir’ (The Well)
Country: India

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST SCREENPLAY, INDIAN

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST SCREENPLAY, INDIAN

Presented to: Sanjay Chouhan
For: ‘I Am Kalam’
Country: India

SPECIAL MENTION, INDIA JURY

SPECIAL MENTION, INDIA JURY

Presented to: Harsh Maya for acting
For: ‘I Am Kalam’
Country: India

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST FEATURE FILM INDIAN, CHILDREN’S JURY

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST FEATURE FILM INDIAN, CHILDREN’S JURY

Presented to: Salman Khan and Ronnie Screwvala
For: ‘Chillar Party’
Country: India

SPECIAL MENTION, CHILDREN’S JURY

SPECIAL MENTION, CHILDREN’S JURY

Presented to: Umesh Kulkarni For Direction
For: ‘Vihir’ (The Well)
Country: India

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST LITTLE DIRECTOR

GOLDEN ELEPHANT FOR BEST LITTLE DIRECTOR

Presented to: Binita Nayak and Varun Halder
For: ‘Hamari Duniya’ (Our World)
Country: India

GOLDEN PLAQUE FOR THE SECOND BEST LITTLE DIRECTOR

GOLDEN PLAQUE FOR THE SECOND BEST LITTLE DIRECTOR

Presented to: Aryan Chugh and Sumer Rai
For: ‘Adventures of Eddy and Curt’
Country: India

SPECIAL MENTION, LITTLE DIRECTORS JURY

SPECIAL MENTION, LITTLE DIRECTORS JURY

Presented to: Ansh Mehra and Shrey Gupta for excellent use of sound and special effects
For: ‘Fancock 4’
Country: India

SPECIAL MENTION, LITTLE DIRECTORS JURY

SPECIAL MENTION, LITTLE DIRECTORS JURY

Presented to: Bismi, Aishwarya, Athira, Aswathi & Durga for collective effort towards a social cause
For: ‘Dhanam’ (Wealth)
Country: India

SPECIAL MENTION, LITTLE DIRECTORS JURY

SPECIAL MENTION, LITTLE DIRECTORS JURY

Presented to: Vishnupriya, Himachandran, Nincy, Anaka & Aasmi for collective effort towards a social cause
For: ‘Nishadam’ (The Savage)
Country: India

SPECIAL MENTION, LITTLE DIRECTORS JURY

SPECIAL MENTION, LITTLE DIRECTORS JURY

Presented to: Lekshmi, Anju Mol, Liya Elizabeth, Jwala Parameshwaran and Shaharbana for collective effort towards a social cause
For: ‘Thulyam’ (Equal)
Country: India

Press Release

The 17th International Children’s Film Festival award ceremony ended on a colourful note with some of the best films being winning the coveted “Golden Elephant” award. Click to read more information on awards and prizes.